گاهی پس از تمام کردن یک بازی یا نگاه کردن یک فیلم تا مدت‌ها درگیر این سوال می‌شوم که چطور خالق این اثر، توانسته آن را چنین خارق‌العاده و عالی خلق کند و پس از تمام کردن بازی Nier: Automata هم این سوال در ذهنم ایجاد شده است. ساخته جدید استودیو پلاتینیوم گیمز آنقدر عالی و لذت‌بخش است که واقعا نمی‌توان پس از بلند شدن از پای بازی، دلتنگ دنیای عالی و درگیر‌کننده آن نشد. Nier: Automata همان چیزی است که از یک بازی ویدیویی انتظار می‌رود و این اثر برای شخص من یادآور بازی‌های دوران پلی‌استیشن ۱ و ۲ بود که ساعت‌ها بدون آنکه ذره‌ای خسته شویم، پای تجربه بازی‌ها می‌نشستیم و با اینکه خبری از گرافیک‌های فوق‌العاده نبود، اما از تمامی ساعاتی که صرف بازی می‌کردیم، لذتی خاص می‌بردیم.

راستش را بخواهید خیلی طرفدار بازی‌های ژاپنی نیستم. اما از طرفی هم در چند وقت اخیر آن‌قدر بازی‌های سطحی و معمولی صرفا با ظاهری زیبا و باطنی پوچ تجربه کرده بودم که پس از شروع کردن Nier: Automata، دیگر نتوانستم بی‌خیال تجربه کردن آن شوم. برای اینکه عاشق و شیفته این بازی شوید، لازم نیست زمان زیادی را صرف بازی کنید. همان مرحله و بخش آغازین بازی با آن صحنه‌های اکشن فوق‌العاده و نبرد با آن دشمنان عظیم‌جثه کافی است تا متوجه این موضوع شوید که Nier: Automata یک بازی سراسر هیجان است که اگر آن را تا پایان ادامه ندهید، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید.

بررسی بازی Nier Automata

با اینکه ایده استفاده از زوایای مختلف در بازی واقعا عالی است، اما گاهی شاهد زاویه بد دوربین در صحنه‌ها هستیم که ممکن است حتی باعث از دید خارج شدن دشمنان و مرگ شما شود

می‌توان به رسم بررسی‌های همیشگی کار را از توضیح دادن در مورد داستان بازی آغاز کرد و از تلاش سازندگان برای روایت داستانی فلسفی و عمیق با محوریت اندروید‌ها و ماشین‌ها در دنیایی آخرالزمانی نوشت که دنباله داستان نسخه قبلی بازی است. اما واقعیت این است که در Nier: Automata داستان همیشه در درجه اهمیت پایین‌تری نسبت به گیم‌پلی قرار می‌گیرد. اشتباه نکنید؛ منظورم این نیست که بازی داستان بدی دارد یا اینکه داستان ارزش اهمیت قائل‌شدن را ندارد، منظورم این است که اصلی‌ترین نقطه قوت بازی و چیزی که شما را جذب آن کرده و باعث می‌شود که با علاقه بازی را تا پایان ادامه دهید، گیم‌پلی بسیار عمیق و لذت‌بخش بازی است و در این بین داستان هم نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند و با اینکه شاید ضعف‌هایی جزئی در روایت، مخصوصا برای افرادی که نسخه قبلی را تجربه نکرده‌اند، داشته باشد، اما در این حد خوب ظاهر می‌شود که به عنوان یک نیروی محرک عمل کرده و تا پایان مهم باقی بماند. همچنین شخصیت‌پردازی شخصیت‌های بازی نیز عالی است و این هم نقطه مثبت دیگری برای داستان بازی به حساب می‌آید.

اما اصلی‌ترین ویژگی مثبت بازی Nier: Automata، گیم‌پلی و روند سریع و هیجان‌انگیز آن است. بسیاری از بازی‌های روز هستند که حتی هیجان‌انگیز‌ترین مبارزه‌های آن‌ها نیز شدیدا کسل‌کننده و حوصله‌سربر است. اما Nier: Automata از این حیث کاملا در نقطه تضاد با این بازی‌ها قرار می‌گیرد و حتی راه رفتن ساده و کشتن چند دشمن معمولی هم در بازی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است. دلایل زیادی دست به دست هم داده‌اند تا چنین هیجانی در بازی به صورت مستمر وجود داشته باشد، اما قطعا مهم‌ترین دلیل برای این موضوع، کارگردانی صحیح بازی است. سازندگان به خوبی می‌دانند که مبارزه‌ها را باید در کدام لحظه از بازی قرار دهند، کجا شما را به گشت و گذاری در دنیای زیبای بازی ببرند و اجازه بدهند صرفا از دیدن مناظر بازی لذت ببرید و کجا باید نبرد با باس فایت‌های فوق‌العاده عالی بازی را پیش‌رویتان قرار داده و شما را وارد چالشی سخت و نفس‌گیر کنند. تمامی این تصمیمات درست دست به دست هم داده‌اند تا ریتم بازی همواره هیجان‌انگیز باقی بماند و هرگز این حس به سراغ‌تان نیاید که بخواهید سریع‌تر از این قسمت رد شده و بتوانید ادامه بازی را تجربه کنید.

بررسی بازی Nier Automata

اما در کنار کارگردانی عالی، عوامل دیگری نیز در موفق بودن گیم‌پلی بازی نقش دارند. یکی از این عوامل وجود تنوع بسیار بالا در همه زمینه‌های بازی است. شما در طول تجربه Nier: Automata به انواع و اقسام سلاح‌ها دسترسی خواهید داشت و می‌توانید به شیوه‌های خلاقانه‌ای از قابلیت‌های ویژه‌ای نیز بهره ببرید. علاوه بر این، چنین تنوعی در مورد ماموریت‌ها و دشمنان بازی نیز دیده می‌شود و قضیه وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید هریک از دشمنان بازی، شیوه مبارزه‌ای خاص خود را می‌طلبند و برای مثال برخی از آن‌ها را باید از دور با استفاده از گلوله‌های ربات همراه‌تان هدف قرار دهید و به دیگری با استفاده از سلاح سرد‌تان ضربه وارد کنید. این قضیه در مورد باس‌های بازی نیز صدق می‌کند؛ باس‌هایی که واقعا مبارزه با تک تک آن‌ها نفس‌گیر و شدیدا هیجان‌انگیز است. برخی از باس‌های بازی از حیث ابعادی بسیار عظیم‌جثه بوده و برخی از آن‌ها در ظاهر خیلی خطرناک به نظر نمی‌رسند، اما مبارزه با همه آن‌ها چالش خاص خودش را داشته و بازی در این نبرد‌ها کاری می‌کند که مجبور شوید از تمام داشته‌ها و مهارت‌هایتان استفاده کنید. همچنین Nier: Automata یک بازی طولانی و بسیار پرمحتوا به حساب می‌آید و این توانایی را دارد که شما را برای مدت‌های طولانی سرگرم کند. علاوه بر این بازی ارزش تکرار بالایی نیز مانند آثار کلاسیک دارد و اصلا لذتی که از بازی می‌برید خود کافی است که بلافاصله پس از تمام کردن آن، دوباره بازی را آغاز کنید و باز هم به همان میزان لذت ببرید!